Adaptacje, Książki dla dzieci

 

Przygody świnki Peppy oraz jej rodziny podbiły serca młodych widzów. Serial telewizyjny przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci oraz przedszkolaków. Również serie książek o uroczej śwince stanowią besteller.

Peppa bawi i uczy

Życie głównej bohaterki jest doskonałym odbiciem codzienności małego czytelnika. Jej przygody opowiadają o spędzaniu czasu z rodziną – Tatą Świnką, Mamą Świnką i młodszym bratem Georgem; zabawach z kolegami i koleżankami – Owcą Suzi, Psem Dannym i Kucykiem Pedro; pobycie u dziadków; pierwszych konfliktach rówieśniczych i trudnościach z rodzeństwem. Dzięki bliskości tematów każde dziecko może utożsamić się z głównymi bohaterami oraz – poprzez zabawę i w atrakcyjnej formie – poznać proponowane rozwiązania.

Środowisko przyjazne dziecku

Zarówno bohaterowie, jak i przedstawiane przygody, pełne są ciepła i uroczej życzliwości. Świat rodziny Świnek pozbawiony jest przemocy, krzyków i złości. Gdy George gubi ulubioną zabawkę, rodzice proszą Peppę, aby zabawiła się w detektywa i spróbowała odnaleźć Pana Dinozaura. Początkowa trudność staje się pretekstem do nowej zabawy, a szczęśliwe zakończenie zawsze kwitowane jest wesołym śmiechem i chrumkaniem. Podobnie w sytuacji, gdy młodszy brat idzie po raz pierwszy do przedszkola, a rodzice proszą Peppę, by się nim zaopiekowała, świnka nie jest zachwycona. Uważa, że George jest za mały, a ona woli bawić się ze starszymi dziećmi. Kiedy posłuchała rodziców okazało się jednak, że staje się on pełnoprawnym członkiem grupy przedszkolnej, którego polubiły inne dzieci oraz nauczycielka, panna Gazella. Choć Peppa próbuje nauczyć go, jak namalować kwiatek, George maluje ulubionego dinozaura i zyskuje aprobatę grupy. Inne przygody bohaterów skupiają się na poszczególnych zabawach, na przykład zabawie w chowanego. Świnka Peppa uważała, że jej brat nie potrafi wymyślać dobrych kryjówek do zabawy do momentu, gdy Tata Świnka pomógł Georgowi i schował go pod swoją gazetą. Wszystkie perypetie prowadzą do szczęśliwego rozwiązania.

Radosny świat Peppy

Przygody świnki Peppy uczą nas zgodności, przyjaźni i poszukiwania radości życia. Dzięki nim dowiadujemy się, że z każdej trudnej sytuacji można znaleźć wyjście, a nasza rodzina zawsze będzie naszą opoką. Jest niezwykle ważne, by każdy mały widz i czytelnik mógł zobaczyć, że nie tylko on przeżywa chwilowe kłopoty. Wspólne czytanie z dzieckiem stanowi też doskonały element wieczornego rytuału przygotowania do snu. Warto podkreślić, że głośne czytanie, połączone z bliskością i czasem poświęconym jedynie swojej pociesze, ma doskonały wpływ terapeutyczny i pozwala rozwijać głębsze relacje.

 

Adaptacje, Książki dla dzieci

Bajki dla dzieci przedstawiają w swoich fabułach bohaterów różnorodnych. Czasami bliższych rzeczywistości, czasami jej dalszych. Jednakże są to zazwyczaj postacie wyraziste, z określonym charakterem, które rozwijają się w trakcie trwania opowieści, popełniają błędy, ale i uczą się na nich. Taka postawa ma przekazać najmłodszym odbiorcom podstawowe ludzkie wartości oraz to, jak powinniśmy zachowywać się w określonych sytuacjach. Jedną z bajek bazujących na takim fundamencie jest Strażak Sam. Ta brytyjska animacja miała swoją premierę w 1985 roku i od tamtej pory stała się podstawową produkcją, która pokazywana jest dzieciom.

Być strażakiem w świecie animowanym

Strażak Sam opowiada nam pokrótce o życiu pewnego dzielnego i nieustraszonego chłopaka o imieniu, jakie przedstawia nam tytuł bajki. Każdy pojedynczy odcinek zawiera w sobie określony problem, z którym bohater musi sobie poradzić – czasami z pomocą przyjaciół, czasami wyłącznie dzięki swoim indywidualnym umiejętnościom. Jednocześnie produkcja ta przesycona jest przesłaniem o sile przyjaźni i wspieraniu siebie nawzajem w chwilach nie tylko tych dobrych, ale i gorszych. Współpraca oraz wyrażanie swoich uczuć są filarem Strażaka Sama. Co godne wypunktowania, autorami całego konceptu i serialu jest dwóch byłych zawodowych strażaków, którzy postanowili przenieść swoje doświadczenia w formie skierowanej dla najmłodszych odbiorców. W skład głównych postaci wchodzą: strażak Sam (tytułowy bohater serii, odważny i empatyczny), Elvis (najlepszy przyjaciel Sama, nieśmiały, o artystycznej duszy), Penny (koleżanka Sama, która jest bardzo dzielna i wzbudza podziw pośród swoich znajomych) oraz Trevor (sąsiad i kolega Sama, który bardzo boi się wysokości, ale próbuje przełamać strach).

Potrzebna i nagradzana seria

Strażak Sam jest definitywnie serią animowaną, którą warto pokazać naszym dzieciom. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby razem z nimi usiąść przed telewizorem lub laptopem i przenieść się na chwilę w uniwersum wyobraźni. Oryginalnym językiem animacji jest język walijski oraz angielski. W naszym kraju została zdubbingowana i w takiej też wersji do dzisiaj jest emitowana. Od roku 1985 do 1994 powstało ponad 180 odcinków serialu. Następnie został on zakończony, lecz postanowiono wyprodukować jego kontynuację na początku XXI wieku (2003 rok). Strażak Sam do dzisiaj jest produkcją nagradzaną. Choć dedykowana jest ona najmłodszym odbiorcom, to i starsze dzieci wyniosą z niej wiele dobrego. A dzięki krótkiemu czasowi każdego odcinka (pojedynczy trwa 10 minut), żaden maluch nie zdąży się nim zanudzić.

Adaptacje

Studio filmowe Pixar jak mało które potrafi stworzyć produkcje, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Wszystko wynika z faktu, że odpowiednie podejście do produkcji oraz świetna animacja potrafią zdziałać cuda. Filmy te nie tylko chwytają za serce, ale są także szalenie zabawne, dlatego też bawi się przy nich dobrze praktycznie każdy. Najczęściej zdarza się, że moment wejścia filmu do kina wcale nie kończy żywotu dzieła. Wraz z popularnością danego filmu, jego bohaterowie zaczynają pojawiać się także w innych mediach. Olbrzymia popularność sprawia, że wydawcy chętnie wydają książki, kolorowanki czy komiksy z ulubionymi bohaterami najmłodszych. Doskonałym przykładem jest seria książek i innych formatów związanych z filmem „W głowie się nie mieści„.

Co dzieje się w środku

Pomysł jest bardzo dobry- „W głowie się nie mieści” opowiada nie o konkretnych bohaterach lecz o tym co dzieje się w ich głowie. Zasadnicza część fabuły osadzona jest w ludzkim mózgu, gdzie wchodzą ze sobą w interakcje poszczególne elementy osobowości (przedstawione jako postaci). I tak istnieje „osoba” odpowiadająca za złość, za radość, za smutek itp. Dominującą cechą danej osoby jest stan, który ma ona wyrazić. Wszystko idealnie ze sobą współgra prowadząc do komicznych sytuacji. Oczywiście działania naszych bohaterów odbijają się na zachowaniu osoby, w której głowie dzieje się akcja. Sam proces zarządzania emocjami także został doskonale przedstawiony przez twórców- otóż wszystko odbywa się za pomocą specjalnego komputera w głowie, do którego dostęp mają odpowiednie stany emocjonalne. Oczywiście każdy z nich chętnie przejmuje kontrolę.

Doskonała zabawa

Ten świetny pomysł został doskonale wykorzystany przez twórców filmu. Daje on na tyle duże możliwości, że bardzo łatwo jest stworzyć kontynuację, chociażby w formie książkowej. Przecież każda osoba jest inna, a jej postrzeganie świata zmienia się w zależności od okoliczności i wieku. Bohaterowie filmu mają więc pełne ręce roboty! Dodatkowo nie sposób nie polubić głównych bohaterów. Ich przepychanki oraz próby współpracy są bardzo zabawne. „W głowie się nie mieści” to idealna pozycja dla dziecka, które doskonale się będzie bawiło. Seria niesie pozytywny wydźwięk. Oczywiście nie można przesadzać z twierdzeniem, że książki z serii W głowie się nie mieści pomogą dziecku rozumieć to, co dzieje się w jego głowie, ale na pewno zwrócą uwagę na rolę poszczególnych emocji w życiu. Ten element nie jest jednak najważniejszy, kiedy sama fabuła i bohaterowie dostarczają dużej ilości rozrywki. Zdecydowanie warto spróbować!